A minőségi gyermekművek kiválasztásának fontossága. Benedek Elek: Többsincs királyfi című meséjének elemzése
Main Article Content
Absztrakt
A gyermekeknek szánt minőségi művek óvodai felhasználása esztétikai és pedagógiai szempontból is kulcsfontosságú. Azonban nem is olyan egyszerű azt megítélni, hogy mi a jó, hiszen ma már gazdag könyvkínálat áll rendelkezésre akár a korábbi évtizedek könyvterméséről, akár kortárs művekről legyen is szó. Pedagógusok, óvodapedagógusok és szülők kedvükre választhatnak a művek közül, de hogyan igazodjunk el ezek rengetegében? Miért fontos a felnőtt szemszögéből is megvizsgálni egy gyermeknek szánt művet? A kérdések megválaszolására és szemléltetésére a meseelemzés módszerét választottam, amely izgalmas és érdekes tényeket közvetít. Vannak olyan történések és jelenségek, amelyek a gyermeknek fel sem tűnő, mindennapi eseményeknek számítanak, ám a felnőttek ezeket a történetfordulatokat sokszor szeretnék megmagyarázni, logikus megoldást találni rájuk. Pedig éppen a magyarázatadás az, aminek a helyénvalósága megkérdőjelezhető, hiszen a jó meséket az jellemzi, hogy bennük minden megtörténhet. E megállapítás igazolására egy Benedek Elek-művet elemzek.
Article Details
Hivatkozások
Benedek Elek (1920): Édes anyaföldem! Egy nép s egy ember története I kötet. Magyar Elektronikus Könyvtár. https://mek.oszk.hu/05800/05867/05867.pdf (2021.01.17.)
Benedek Elek (1989): Többsincs királyfi. Offset és játékkártya Nyomda, Budapest.
Lengyel Dénes (1972): Benedek Elek. Gondolat Kiadó, Budapest.
Pál József és Újvári Edit (1997): Szimbólumtár − Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó, Budapest.
Vígh Éva (2019): Állatszimbólumtár A−Z. Balassi Kiadó, Budapest. http://real.mtak.hu/93694/1/ allatszimbolumtar_mtmt.pdf (2022.03.13.)