Aki a legnyomorultabb embert helyezte antropológiája középpontjába: Joseph Wresinski

Main Article Content

Gabriella Kakusziné Kiss

Absztrakt

"Ha a legnyomorultabb ember kerül a középpontba, akkor az egész emberiséget öleljük át egyetlen emberben, akkor megtagadjuk, hogy elfordítsuk róla tekintetünket vagy hogy meghamisítsuk, amit látunk, akkor odavetjük a szeretet határvidékeire; márpedig a szeretet határtalan, nem zárkózik magába, nem korlátozza önmagát – a szeretet mindig őrültség.” (Wresinski, 2010, 30. o.)

Bizonyára igaz, hogy minden alkotó világképére, világnézetére, így életműve létrehozására is jelentős hatást gyakorol az a makro- és mikrotársadalmi környezet, amelyből származik. Különösen igaz ez Joseph Wresinski (1917–1988) esetében, akinek a tevékenysége semmiképpen sem értelmezhető az életrajzi vonatkozások ismerete nélkül. Az életmű védjegyének tekinthető ATD (Agir Tous pour la Dignité) – Negyedik Világ Mozgalom létrehozása, működési elvei, a fokozatosan köré épülő humán és intézményi struktúra elemeiben és összességében is elválaszthatatlanok az életpályától, minden vonatkozásban szerves egységet alkotnak. E szerves egység legfontosabb alkotóelemei, valamint az „építőanyagokat” habarcsként összefogó személyes világszemlélet megismeréséhez alkalmas eszköznek látszik az az interjúkötet, amely Franciaországban az 1983-as első kiadás óta már újra megjelent, magyarul pedig – Szegények egyháza címmel – máig az egyetlen elérhető mű Wresinski figyelemre méltóan gazdag életművéből. Azalábbiakban egy ebből kiválasztott fejezet („Evezz a nyílt vízre és vesd ki hálódat!”) alapján mutatom be a szerző antropológiájának leglényegesebb jellemzőit.

Letöltések

Letölthető adat még nem áll rendelkezésre.

Article Details

Hogyan kell idézni
Kakusziné Kiss, G. (2015). Aki a legnyomorultabb embert helyezte antropológiája középpontjába: Joseph Wresinski. Iskolakultúra, 25(5-6), 114–123. https://doi.org/10.17543/ISKKULT.2015.5-6.114
Rovat
Cikkek